Specjalistyczne gabinety lekarskie

Kur-Ort gabinet lekarski

Location Adres

81-825 Sopot ul. Abrahama 1/2

phone 518 948 300

Zadzwoń i umów się na wizytę

phone 794 948 300

Masz pytanie? Zadzwoń!

Orthokine

Orthokine® - to jedyna w swoim rodzaju biologiczna metoda leczenia zwyrodnień stawów i bólu pleców. Terapia polega na podaniu pacjentowi w postaci wstrzyknięcia jego własnych białek ochronnych wytworzonych z krwi od niego wcześniej pobranej. Terapia Orthokine® jest w pełni autologiczną, bezpieczną, skuteczną i popartą badaniami klinicznymi formą leczenia.

Terapia Orthokine®

Orthokine® jest autologiczną terapią stosowaną od 1998 roku w leczeniu zwyrodnień i zapalenia stawów oraz zwalczaniu bólu pleców (krzyża), będących skutkiem zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, stawów międzykręgowych i stanów zapalnych korzeni nerwowych. Wykazano również skuteczność kliniczną w urazach mięśni i ścięgien.

Terapia została opracowana przez niemieckich naukowców opisana w wielu renomowanych periodykach naukowy i stosowana od wielu lat. Mieszanina autologicznych białek surowicy (Orthokine® ) podawany do organizmu nie zawiera żadnych obcych dla organizmu substancji. Terapia polega na podaniu pacjentowi mieszaniny autologicznych białek surowicy wytworzonych z jego własnej krwi. Dzięki tej metodzie przywrócony zostaje stan równowagi w miejscu zmienionym zapalnie, a proces zapalny i postępujące niszczenie tkanek zostają spowolnione lub powstrzymane.

Terapia Orthokine® jest stosowana w miejscu dotkniętym procesem zapalnym wywołanym zmianami degeneracyjnymi stawów, hamując zachodzące zmiany i usuwając ból.

W pierwszym etapie terapii, za pomocą specjalistycznej strzykawki (EOT®II), z żyły ramiennej danego pacjenta zostaje pobrana krew. Konstrukcja strzykawki powoduje, że określone komórki pobranej krwi są pobudzane do produkcji właściwego białka przeciwzapalnego – antagonisty receptora interleukiny-1 (IL-1Ra), które powstrzymuje proces zapalny w miejscu wstrzyknięcia. W terapii Orthokine® antagonista receptora interleukiny-1 jest pozyskany bez dodatku innych, obcych dla organizmu substancji. Otrzymana w ten sposób surowica jest następnie wstrzykiwana w chory staw pacjenta, od którego pobrano krew.

Interleukina-1 (IL-1) jest białkiem przekaźnikowym – substancją, która ostrzega komórki organizmu o urazie lub zakażeniu. Reakcją organizmu na uszkodzenie jest zapalenie. Stan zapalny trwający dłużej niż kilka dni przechodzi w stan przewlekły. Zadaniem białek przekaźnikowych, w tym antagonisty receptora interleukiny-1 (IL-1Ra) jest zahamowanie stanu zapalnego. U osoby, u której nasila się proces zapalny związany z destrukcja stawów zaburza się równowaga (homeostaza) pomiędzy interleukiną-1 a antagonistą receptora interleukiny-1 na niekorzyść tego drugiego, co w efekcie powoduje nasilenie procesu zapalnego.

Skuteczność terapii Orthokine® oraz jej tolerancja przez organizm zostały sprawdzone klinicznie i potwierdzone naukowo w badaniach klinicznych. Ta naturalnie biologiczna metoda leczenia stanowi osiągnięcie ortopedii molekularnej i opiera się na dokładnej obserwacji pacjentów, wieloletnich badaniach, wynikach testów przedklinicznych i badań klinicznych, doświadczeniach lekarzy i analizie międzynarodowej specjalistycznej literatury. Terapia stosowana jest od 1998 roku w 488 licencjonowanych ośrodkach na terenie na całego świata. W sumie wykonano już prawie 483 tysiące wstrzyknięć surowicy. ?

Etapy terapii Orthokine®

  • Pobranie krwi z żyły ramiennej pacjenta
  • Syntezowanie białek ochronnych podczas inkubacji krwi pacjenta
  • Wytworzenie „Autologiczniej Kondycjonowanej Surowicy” z krwi pacjenta, czyli surowicy z nowopowstałymi białkami ochronnymi
  • Wstrzyknięcie surowicy wyprodukowanej z krwi pacjenta w chory staw lub okolice zmienionego zapalnie nerwu (1-2 razy w tygodniu)
  • W terapii Orthokine® stosowane są specjalistyczne i opatentowane strzykawki EOT®II, produkowane w Niemczech w ściśle kontrolowanych warunkach.
  • Czas utrzymania się dobrych efektów klinicznych terapii Orthokine® wynosi ponad dwa lata. 
  • W Polsce terapia jest dostępna wyłącznie w wybranych licencjonowanych ośrodkach - NZOZ Kur-Ort Medical jest jedną z nich.
  • Koszty terapii nie podlegają rozliczeniom z ubezpieczenia zdrowotnego i są ponoszone indywidualnie przez  pacjenta.  

Artroza, czyli choroba zwyrodnieniowa stawów, jest skutkiem procesów biologicznych i mechanicznych. Przyczyn choroby może być wiele, m. in. predyspozycje genetyczne, nadwaga, ciężka praca czy intensywnie uprawiany sport. Choroba powoduje zmiany w strukturze stawu i ogranicza ich funkcje ruchowe. Uszkodzeniom podlega chrząstka stawowa, następuje stwardnienie kości w warstwie podchrzęstnej, tworzą się wyrośle kostne i torbiele podchrzęstne. Następuje również zaburzenie funkcji błony maziowej.

Proces zwyrodnienia stawów może się rozpocząć już w drugiej i trzeciej dekadzie życia. Szacuje się, że około 50% trzydziestolatków w Polsce występują zmiany degeneracyjne jeżeli chodzi o osoby starsze to zmiany takie występują u około połowy osób po 60. roku życia. Początek artrozy może przebiegać bezobjawowo. Poczucie zmęczenia kończyn oraz ogólne uczucie zmęczenia mogą być tym pierwszym sygnałem rozwijającej się choroby. Najwcześniejszym objawem choroby zwyrodnieniowej stawów jest ból, nasilający się podczas ćwiczeń i wysiłku. Z czasem ruchomość stawów jest coraz bardziej ograniczona, pojawiają się przykurcze zgięciowe, zaś ból zaczyna dokuczać także w nocy. Charakterystycznym objawem artrozy jest powiększanie się i zniekształcenie obrysów chorego stawu. Zwyrodnienie stawów najczęściej dotyczy stawów kolanowych i biodrowych.?

Dzięki postępom w medycynie i badaniom, lepiej rozumiemy biologiczne przyczyny choroby zwyrodnieniowej stawów. Dziś wiadomo, że artroza to nie tylko mechaniczne zużycie chrząstek, ale złożona choroba, która może dotknąć każdego. Kluczową rolę w jej rozwoju odgrywa agresywny białkowy mediator interleukina-1 (IL-1), który pobudza zapalenie stawów.

Terapia Orthokine®, polega na podaniu pacjentowi białka ochronnego, antagonisty receptora interleukiny-1 (IL-1Ra), w roztworze surowicy wyprodukowanym z krwi tego pacjenta.

Ból pleców jest najbardziej powszechną przyczyną wizyt u lekarza. Dolegliwość ta poważnie ogranicza codzienne funkcjonowanie i w istotny sposób degraduje jakość życia.

Przyczyn bólu pleców należy się doszukiwać przede wszystkim w różnych chorobach narządu ruchu i w skutkach urazów kręgosłupa. Ból pleców pojawia się także u większości osób zaniedbujących aktywność fizyczną – ich plecy tracą elastyczność i słabiej amortyzują wstrząsy oraz obciążenia, w tym nadwagę. Często powodem bólu jest wypadnięcie lub protruzja krążka międzykręgowego kręgosłupa (dysku), który, uciskając nerw, wywołuje jego proces zapalny i potencjalnie, zaburzenia neurologiczne.